HR / EN



2013

38th SAMOBOR MUSIC FESTIVAL

Saturday, September 28th 2013
Franciscan church, 8:30 pm

 

Festival opening ceremony

 

Lidija Horvat Dunjko, soprano

Monika Cerovčec, soprano

Domagoj Dorotić, tenor

Giorgio Surian, bas

Ivan Bosnar, organ

Vladimir Kranjčević, conductor

Symphony Orchestra and Choir of Croatian Radiotelevision

 

 

 

Program:

W. A. Mozart: Great Mass in C minor, KV 427

 

 

Sunday, September 29th 2013
Prica Gallery, 12 pm

 

VASILIJE JORDAN: Excerpt from a retrospective
- Opening of the exhibition

 

 

 

Monday, September 30th 2013
Prica Gallery, 5 pm 

 

10th International Competition of Young Musicians "Ferdo Livadić"

 

Duo Marta Bratković, violin and Virna Kljaković, piano

Program: J. Brahms, A. Pärt, D. Detoni

Ivan Mučić, trombone

Linda Mravunac-Fabijanić, piano

Program: S. Baudo, L. E. Larsson, E. Crespo, S. Šulek

Duo Furioso: Nikolina Furić, accordion and Mirko Jevtović, accordion

Program: P. Ramovš, J. Pachelbel, D. Steklasa, D. Bužleta, F. Angelis, V. Zolotaryov

Špela Mastnak, percussion

Program: A. Naito, I. J. Skender, I. Xenakis, C. Cangelosi, B. Wahlund

 

 

Tuesday, October 01st 2013
Prica Gallery, 5 pm

 

10th International Competition of Young Musicians "Ferdo Livadić"

 

Anamarija Milić, violin

Ante Milić, piano

Program: J. S. Bach, R. Matz, E. Chausson

Mia Ćojbašić, accordion

Program: D. Šostakovič, B. Papandopulo, J. Ganzer, O. Messiaen, F. Angelis, H. Wienawski

Duo Lana Adamović, violin i Ankica Šoša, violin

Program: S. Prokofjev, H. Leonard, B. Papandopulo

Aljoša Jurinić, piano

Program: F. Schubert, B. Bersa, F. Liszt

 

 

Wednesday, October 02nd 2013
Church of St. Anastasia, 8 pm

 

Jose Gallardo (Argentina), piano
Gernot Süssmuth (Germany), violin
Linus Roth (Germany), violin
Rumen Cvetkov (Bulgaria), viola
Jelena Očić (Croatia), cello

 

 

 

Program:

R. Schumann: Piano Quartet in E flat Major, Op. 47

J. Brahms: Piano Quintet in F minor, Op. 34

 

 

Thursday, October 03rd 2013
Church of St. Anastasia, 8 pm

 

Jose Gallardo (Argentina), piano
Gernot Süssmuth (Germany), violin
Linus Roth (Germany), violin
Rumen Cvetkov (Bulgaria), viola
Jelena Očić (Croatia), cello

 

 

 

Program:

J.Brahms: Piano Quartet in C minor Op. 60

R.Schumann: Piano Quintet Op. 44

 

 

Friday, October 04th 2013
Church of St. Anastasia, 8 pm

 

 

2nd International Composers Competition "New Note" CROATIA 2013.

 

 

Munich Philharmonic String Sextet


Sreten Krstić,  violin 
Odette Couch,
 violin
Wolfgang Berg,
 viola
Anja Kreynacke, 
viola
Stephan Haack,
 cello
Thomas Ruge,
 cello
Ivan Josip Skender, conductor 

 

The award ceremony and the premiere of the awarded compositions on the 2nd International composition competition "NEW NOTE" 2013.

 

 

Program:

David Veber: Opus Palladianum (2nd prize)

Elena Samarina: "Out of the depths I cry to you..." Psalm 130 (3rd prize)

Joachim Raff: String Sextet Op. 178

J. Brahms: String Sextet Op. 18

 

 

Saturday, October 05th 2013
Franciscan Church, 8 pm

 

 

Munich Philharmonic String Sextet


Sreten Krstić,  violin 
Odette Couch,
 violin
Wolfgang Berg,
 viola
Anja Kreynacke,
 viola
Stephan Haack, 
cello
Thomas Ruge,
 cello

 

 

Program:

W. A. Mozart: Duo for 2 Violins (piano sonata in A minor)

A. Dvořák: Terzet in C major Op.74 Introduzione allegro

J. Haydn: String Quartet No.5 in D major, Op.64

F. Mendelssohn: String Quintet No. 2 in B flat major, Op. 87

 

 

Sunday, October 06th 2013
Prica Gallery, 8 pm

 

Winner of Samobor city award 2012
Krešimir Starčević, piano


 

 

Program:

W. A. Mozart: Sonata in B-flat major, KV 281

L. van Beethoven: Sonata in E minor, Op. 90

C. Debussy: L'Isle Joyeuse (Island of Joy)

P. I. Čajkovski: Dumka, Op. 59

D. Kempf: Mariposa de Luz (Light Butterfly)

F. Chopin: Nocturne in F sharp minor, Op. 48 no. 2

F. Chopin: Scherzo no. 2 in B minor, op. 31

 

 

Monday, October 07th 2013
Prica Gallery, 8 pm

 

Kai Strobel, solo marimba - finalist of the International Marimba Competition in Salzburg


 

 

Program:

Emmanuel Séjourné: Prelude No. 1

Paul Lansky: Three Moves

Andrew Thomas: Merlin

Federico Chueca: Los Paraguas

 

 

 

THE WAVE QUARTET - marimba quartet


 

 

Program:

Josh Groban: The Wondering Kind

 Astor Piazzolla: Fuga Y Misterio

 Daniel Wirtz: Danza non Danza

 Sting: Message in a Bottle

 Astor Piazzolla: Tanguedia I, II, III

 Astor Piazzolla: Libertango

 Astor Piazzolla: La Muerte del Angel

 Rodrigo y Gabriella: Diablo Rojo

 

 

Tuesday, October 8th 2013
POU Samobor and Prica Gallery, from 8 am until 7 pm

Chamber Music Workshop

Drumset and percussion workshops for the youngest participants

 

Prica Gallery, 10 am

 

MARACA2 (UK) - Masterclass


 

 

 

Great Hall POU Samobor, 6 pm

 

TATIANA KOLEVA - RITUALS AND CONFESSIONS - Multimedia solo recital


 

 

Program:

Keyla Orozco Aleman - New piece (2013)*, world premiere

Yannis Kyriakides - Bee Cult (2004)*

Duke Ellington - The Single Petal of a Rose (ar. Wobbe Kuiper 2007)**

Jacob ter Veldhuis (Jacob TV) - Confessions from the world of Sex, drugs & rock'n'roll (2004-2013)* 

Peter Klatzow - Variations on theme by Paganini (2011)*

T. Uhlik: Slavonian rapsody

Emmanuel Séjourné - Double Concerto for marimba, vibraphone, strings & percussion ensemble (2012)*

*written for/commissioned by T. Koleva

**arranged for/by T. Koleva

 

 

Tuesday, October 8th 2013
Church of St. Anastasia, 8 pm

 

The final evening of the 10th International Competition of Young Musicians "Ferdo Livadić"

Tanja Sonc, violin - Laureate for year 2012.

Božena Hrup, piano

Cantus Ensemble

 

 

Program:

A. Klobučar: Etude for violin and string quintet

J. S. Bach: Sonata No. 2 BWV 1003: Grave, Fuga, Andante, Allegro

W. A. Mozart: Rondo C-major KV 373

F. Schubert: Sonata A-major op. posth. 162-D 574, Allegro moderato, Scherzo, Andantino, Allegro vivace

 

 

 

Wednesday, October 09th 2013
POU Samobor and Prica Gallery, from 8 am until 7 pm

 

Chamber Music Workshop
Drumset and percussion workshops for the youngest participants

 

Small Hall POU Samobor, 11 am

 

Matinee - Attendees concert  IBMW 2013
- pieces for marimba by Slavic composers

 

Prica Gallery, 3 pm

 

Attila Szilvási - IN THE SPOT
- Presentation of young percussion composers

 

Prica Gallery, 6 pm

 

Ivana Bilić - Masterclass

 

Wednesday, October 09th 2013
Church of St. Anastasia, 8 pm

 

Monika Leskovar, cello

 

 

Program:

J. S. Bach:Suite 1 BWV 1007: Prélude,Allemande,Courante,Sarabande, Menuet 1, Menuete 2, Gigue

L. Berio:Les mots sont allés

J. S. Bach:Suite 2 BWV1008: Prélude,Allemande,Courante,Sarabande, Menuet 1, Menuet 2, Gigue

Srđan Dedić:Hey Pearl!

J. S. Bach:Suite 3 BWV 1009: Prélude,Allemande,Courante,Sarabande, Bourrée 1, Bourrée 2, Gigue

 

 

Thursday, October 10th 2013
POU Samobor and Prica Gallery, from 8 am until 7 pm

 

Chamber Music Workshop
Drumset and percussion workshops for the youngest participants

 

Small Hall POU Samobor, 11 am

 

Matinee - Attendees concert - Marimba + ...
- pieces for marimba and other percussion instruments

 

Great Hall POU Samobor, 3 pm

 

Tatiana Koleva - masterclass and workshop for composers

 

Small Hall POU Samobor and Prica Gallery, 6 pm

 

Chamber Music Workshop

 

Thursday, October 10th 2013
Franciscian Church, 8 pm

 

Renata Pokupić, mezzosopran

 

 

CROATIAN BAROQUE ENSEMBLE
Laura Vadjon, violin and art director
Tanja Tortić, violin
Ivan Jakšeković, violin i viola
Branimir Pustički, cello
Krešimir Has, cembalo  

 

 

Program:
Johann Pachelbel: Kanon i Gigue
Henry Purcell: Pavane & Chaconne
Henry Purcell: Three parts upon a Ground , Z.731
Antonio Vivaldi: Kantata "Amor,hai vinto", RV 651
Biagio Marini: Sonata in ecco con tre violini
Johann Josef Fux: Sonata for 3 violins in F-major
Antonio Vivaldi: La Follia, RV 63
Antonio Vivaldi: Kantata "Cessate, omai cessate", RV 684 

 

Friday, October 11th 2013
POU Samobor and Prica Gallery, from 8 am until 7 pm

 

Chamber Music Workshop
Drumset and percussion workshops for the youngest participants

 

Small Hall POU Samobor, 11 am

 

Matinee - Attendees concert

- works by Croatian composers and students of composition for percussion trio

 

Small Hall POU Samobor, 3 pm

 

Cengiz Beyoglu - Darabouka workshop

 

Friday, October 11th 2013
Prica Gallery, 8 pm

 

Eric Sammut - solo marimba

 

 

Program:

Eric Sammut: Cameleon

George Gerswin (arr. ES): Two Variations on Porgy and Bess

Eric Sammut: Snake's Dream

Sergei Prokofiev (arr. ES): Dance of the Knights

Eric Sammut: Hombre d'Aout

Eric Sammut: Ameline

Philippe Macé: Providence

Eric Sammut/Paul Mndy: Saudade for Nina and Tali

 

 

Friday, October 11th 2013
Prica Gallery, 10 pm

 

MARACA2(UK), percussion duo

Guests:

Ivana Bilić, ensemble SUDAR XL, Ronni Kot Wenzell

 


Program:

Stephen Whibley: Blue motion

Andy Pape: Cadance 42

Eric Sammut: Ameline

Frederic Chopin (arr. Maraca2): Fantaisie impromptu

Stephen Whibley: Espiritu Libre

 

 

Saturday, October 12th 2013
Prica Gallery, 10 am

 

Eric Sammut - Masterclass

 

 

Great Hall POU Samobor, 5 pm

 

ATTENDEES CONCERT IBMW 2013

 

Saturday, October 12th 2013
Franciscian Church, 8 pm

 

Jasenka Ostojić, conductor

Antonija Dunjko, soprano

Tena Lebarić, mezzo-soprano

Marko Fortunato, tenor

Leon Košević, baritone

Zagreb Music Academy Choir

Samobor Strings

 

 

Program:

Joseph Haydn: Stabat Mater