HR / EN



2015

40th SAMOBOR MUSIC FESTIVAL

September 25th - October 9th 2015.

Friday, 25.09.2015.

Franciscan Church, 8 pm

Symphony Orchestra of Croatian Radiotelevision

Vladimir Kranjčević, conductor

winners of International Competition of Young Musicians ''Ferdo Livadić''

Javor Bračić, piano

Dunja Bontek, violin

Petra Kušan, cello

Petrit Çeku, guitar

 

Program:

L.V.Beethoven: Egmont overture, op. 84

Joaquín Rodrigo: Concierto de Aranjuez for guitar and orchestra

L.V.Beethoven: Concerto for violin, cello and piano in C major, op. 56

 

Saturday, 26.09.2015.

Prica Gallery, 6 pm

Karlo Ivančić, piano, winner of Samobor city and HDS award 2014

 

Program:

F.Schubert: Sonata for piano no. 6 in E minor, D.566

F.Liszt: Etude for piano no. 6 in A minor (from Grandes etudes de Paganini)

F.Chopin: Andante spianato et Grande polonaise brillante, op. 22

S.Rachmaninoff: Moments musicaux, op. 16

 

Franciscan Church, 8 pm

Katarina Livljanić & Dialogos

 

Program: Judita

 

Sunday, 27.09.2015.

Prica Gallery, 6 pm

12th International Competition of Young Musicians "Ferdo Livadić"

Latica Anić, cello

Danijel Gašparović and Nikola Kos, piano

Maksimilijan Borić, mandolin

Zvonimir Krpan, violin

 

Monday, 28.09.2015.

Prica Gallery, 5 pm

12th International Competition of Young Musicians "Ferdo Livadić"

Kalle de Bie, cello

Franjo Bilić, harpsichord

Anamarija Milić, violin

Biljana Vitanović, accordion

 

Great Hall POU Samobor, 9.30 pm

Casey Cangelosi, percussion - IBMW concert

 

Tuesday, 29.09.2015.

Church of St. Anastasia, 8 pm

Winner announcement of the 12th International Competition of Young Musicians "Ferdo Livadić"

Cantus Ensemble

Berislav Šipuš, conductor

Zrinka Ivančić, piano

Ivan Šverko, accordion

Srđan Bulat, guitar

 

Great Hall POU Samobor, 10 pm

After party concert - STOP, percussion ensemble

Davor Plamberger, Tomaž Lojen, Matevž Bajde, Franci Krevh

Project OFFICE – percussion performance

 

Wednesday, 30.09.2015.

Prica Gallery, 5 pm

Tea concert - Francesca & Claudio Santangelo, percussion - IBMW concert

 

Program:

Luigi Marinaro: Specchio

Claudio Santangelo: Artistars

Eric Sammut: Caméléon

Claudio Santangelo: Carillon d´amour

Francesca Santangelo: Il Tavolo

Carlos Gardel (ar. Claudio Santangelo): Poruna Cabeza

Carlos Passeggi: Coena Rudimentalis

Claudio Santangelo: Furioso Tango

Mitch Markovich: Tornado

Astor Piazzolla (ar. Claudio Santangelo): Medley Piazzolla

 

Church of St. Anastasia, 8 pm

Jose Gallardo, piano

Gernot Süssmuth, violin

Jelena Očić, cello

Ivan Šverko, accordion

Petrit Çeku, guitar

 

Program:

Astor Piazzolla: Primavera porteña (ar. for violin, cello and piano)

***: Tango for guitar

Jukka Tiensuu: Fantango for solo accordion

Astor Piazzolla: Sentido unico, ar. for solo accordion

Tango-etudes no. 2 and no. 3

Isaac Albéniz: Tango de la suite España, op. 165/2, for violin and piano

***: Tango for piano

Astor Piazzolla: Le Grand tango for cello and piano

Verano porteño (ar. for violin, cello and piano)

Astor Piazzolla: Decarissimo

 

Thursday, 01.10.2015.

Prica Gallery, 7 pm

The INK Experiment - Ivana Bilić & Nikola Krbanyevitch, marimbas

guests: SUDAR PERCUSSION & Gregor Hrovat

 

Program:

Iannis Xenakis: Dhipli Zyia for violin and cello (ar. for two marimbas and vibraphone)

Avner Hanani: Metalmorphosis, for two vibraphones and two glockenspiels

Frank Zappa i PM:GONG (ar. J.Luc Rimey-Meille):We are not alone, Uncle Meat/Dog Breath Variations

P.I.Tchaikovsky: The seasons, Barcarolle for piano, op. 37 (ar. for marimba and vibraphone)

Alejandro Viñao: Book of grooves IV. Dance groove drifting, for two marimbas

Ivan Trevino: 2+1, for marimba duo

F.Chopin: Faintaisie impromptu for piano in C-sharp minor, op. 66 (ar. for marimba and vibraphone)

Tomer Yariv: Gyro for percussion duo

 

Great Hall POU Samobor, 8.30 pm

Joby Burgess, marimba

 

Program:

Joby Burgess/Mathew Fairclough: Carbon Copy

Gabriel Prokofiev: FANTA®

Graham Fitkin: Chain of Command

Javier Alvarez: Temazcal

Max de Wardener: Until my Blood is Pure

Max de Wardener: Im Dorfe

 

Friday, 02.10.2015.

Great Hall POU Samobor, 6 pm

IBMW IN FOCUS, IBMW attendees concert

 

Saturday, 03.10.2015.

King Tomislav square, 12 pm

IBMW attendees concert

 

Church of St. Anastasia, 8 pm

Slovenian Philharmonic String Chamber Orchestra

Tanja Sonc, violin, winner of International Competition of Young Musicians "Ferdo Livadić"

 

Program:

Ivo Malec: Mala barokna studija for strings

F.Schubert: Rondo for violin and strings in A major, D.438

P.I.Tchaikovsky: Valse-Scherzo for violin and strings in C major, op. 34

A.Dvořák: Serenades for strings in E major, op. 22

 

Sunday, 04.10.2015.

Prica Gallery, 6 pm

Sara Beriša, saxophone

Ivan Batoš, piano

 

Program:

Lojze Lebič: Invocation (à Primož Ramovš)

Florent Schmitt: Légende (Legenda), for saxophone and piano, op. 66

Paul Hindemith: Sonata for violin and piano, op. 11, no. 4

 

Church of St. Anastasia, 8 pm

Festival Orchestra & students of "Ferdo Livadić" Samobor Music school

Fabijan Košćak, piano

Ana Fegić, piano

Ivan Dominik Stepić, double bass

Lucija Bošković, clarinet

 

Program:

Joseph Haydn: Concerto for piano and orchestra in D major no. 11

Wolfgang Amadeus Mozart: Rondo for piano and orchestra in D major, KV 382

Karl Ditters von Dittersdorf: Concerto for double bass and orchestra in E major

Ante Grgin: Concerto for clarinet and orchestra

 

Wednesday through friday, 07.-09.10.2015.

Academy of Music, 12 pm

Masterclass Irvine Arditti - modern violin

 

Friday, 09.10.2015.

Mimara museum, 8 pm

The award ceremony and the premiere of the awarded compositions of the 4th International Composers Competition NEW NOTE 2015.

Irvine Arditti, violin

 

Program:

Hilda Paredes: In Memoriam Thomas Kakuska

James Dillon: Del cuarto elemento

Pierre Boulez: Anthèmes I

Emmanuel Nunes: Einspielung I

Massimo Lauricella: Kairòs – winner of the International Composers Competition NEW NOTE 2015.

Toshio Hosokawa: Elegy

Salvatore Sciarrino: Six capriccio