HR / EN



2014

39th SAMOBOR MUSIC FESTIVAL

October 4th – October 17th 2014

 

Saturday, October 4th 2014

Great Hall POU Samobor, 8 pm

Festival opening ceremony

Stefan Milenković, violin

Aleksandar Kalajdžić, conductor

Symphony Orchestra of Croatian Radiotelevision
 

Program:

P. I. Čajkovski: Romeo and Juliet, Fantasy Overture

J. Sibelius: Violin Concerto

P. De Sarasate: „Carmen“ Concert Fantasy op.25

F. Mendelson: The Hebrides (Fingal's Cave) – Overture op. 26

 

Sunday, October 5th 2014

Prica Gallery, 8 pm

Ivan Mučić,  Winner of Samobor city award and HDS 2013 

Piano: Linda Mravunac Fabijanić

Program:

Bruno Bjelinski: Drei Biblische Legenden

                             Der Fall von Jericho

                             Super Flumina Babylonis

                             Das Fest des Lichtes

Krsto Odak: Impromptu

Adalbert Marković: Concertino for Trombone and Orchestra

Moderato risoluto

Lento malincolico

Allegro giusto

Bruno Bjelinski: Glazba na seoskom trgu

Mlada djevojka se udaje

Anđelko Klobučar: Stavak

Davor Bobić: Toccatissima for Horn and Piano - Premiere

Stjepan Šulek: Sonata for trombone and piano - Vox Gabrieli

 

 


Monday, October 6th 2014

 


Church of St.Anastasia, 8 pm

Arditti Quartet

Irvine Arditti, violin

Ashot Sarkissjan, violin

Ralf Ehlers, viola

Lucas Fels, Cello

 

Program:

W. Lutoslawski: String Quartet

A. Schnittke:  2nd  String Quartet

G. Ligeti: 2nd String Quartet

I. Xenakis: Tetras

 

Great Hall POU Samobor, 6 pm

Small welcoming concert IBMW (IvanaBilićMarimbaWeek) - SUDAR PERCUSSION


 Tuesday, October 7th 2014

Church of St.Anastasia, 8 pm

3rd INTERNATIONAL COMPOSERS COMPETITION „New Note“ CROATIA 2014

 

Arditti Quartet

Irvine Arditti, violin

Ashot Sarkissjan, violin

Ralf Ehlers, viola

Lucas Fels, cello

The award ceremony and the premiere of the awarded compositions of the 3rd INTERNATIONAL COMPOSERS COMPETITION „New Note“ CROATIA 2014

 


Program:

Bram Van Camp: „String Quartet“

Shoichi Yabuta: „Edge“

G.Kurtag: „String Quartet“ Op.1

J.Clarke: String Quartet No 1

H.Lachenmann: Grido 


Prica Gallery, 12 pm
Masterclass Marta Klimasara

Prica Gallery, 3 pm
Masterclass Tchiki Duo

Prica Gallery, 6 pm

Matthew Coley, marimba, dulcimer

Guests: SUDARpercussion, Cengiz Beyoglu

Wednesday, October 8th 2014

 

 

Church of St.Anastasia, 8 pm

Jose Gallardo (Argentina), piano

Dzafer Dzaferi (Macedonia), violin

Catalin Desaga (Romania), violin

Pierre Henri Xuereb (France), viola

Jelena Očić (Croatia), cello

Petrit Ceku (Kosovo), guitar

 

Program:

F. Schubert: Nocturno (piano trio)

Mario Castelnuovo:Tedesco Guitar quintett op 143.

l. Boccherini: Fandango

A. Dvorak: Piano Q0uintet in A major,op.81

 

Prica Gallery, 12 pm
Masterclass Ivana Bilić, Ron Samuels – marimba acoustics

Prica Gallery, 3 pm
Masterclass Gordon Stout

Great Hall POU Samobor, 6 pm  

Philippe Spiesser, percussion and electronics 

 

Program:

Michelangelo Lupone: Fit for percussion and electronics

Martin Matalon: Traces IV for marimba, 6 mokubios and electronics

Octavi Rumbau: En Rhythmoï for vibraphone and electronics  

Alexander Vert: "Back-Terri" for 5 toms-toms & electronic

Arturo Corrales: Grosso Modo for percussion solo and 6 percussionists


 

Thursday, October 9th 2014

 

Prica Gallery, 8 pm
Tchiki Duo

guest: Ivana Bilić, marimba

Program:  

Keiko Abe: Reflections on Japanese children's songs

Nebojša J. Živković: Ultimatum

J.S. Bach: Fantasia in C minor

Keiko Abe: Wind across the Mountains

Domenico Scarlatti: Variations on a Theme Folia di Spagna

Keiko Abe: Breath of the Tree

Maurice Ravel: Alborada del Gracioso

Nebojša J. Živković: Carte Blanche for marimba i 2 percussionists - Premiere

 

Small Hall POU Samobor, 11 am
Matinee – classics covers

Prica Gallery, 3 pm
IN THE SPOT Philippe Spiesser – n
ew technologies in music for percussion 

 


Friday, October 10th 2014

 

 

Great Hall POU Samobor, 8 pm
Gordon Stout
guests: Ivana Bilić, Matthew Coley, Sudar percussion, Marko Mihajlović, Tomi Spasevski, Kaja Farszky, Hrvoje Sekovanić & Marimba Orkestar – attendees

Program:

Sergei Rachmaninoff/ arr. Clair Omar Musser: Prelude in C sharp minor 

Gordon Stout: New York Tryptich for marimba orchestra

Gordon Stout: Skylark Orange Circles for marimba duo

Gordon Stout: New work for marimba & percussion quartet – Europian  premiere

Richard Wagner/ arr. Clair Omar Musser: Pilgrim's Chorus 

 

Small Hall POU Samobor, 11 am
Matinee – French music for percussion 
Program: Pierre Jodlowski, Jean Luc Rimey-Meille, Philippe Spiesser, Bruno Giner

 

Prica Gallery, 3 pm 
Masterclass Matthew Coley

Prica Gallery, 5 pm

Workshop for composers Philippe Spiesser

 

Saturday, October 11th 2014

 

 

Franciscan Church, 8 pm

Zagreb guitar trio

Darko Petrinjak
István Römer
Goran Listeš

 

Program:

J.S.Bach: Toccata, adagio and fugue BWV 564 

Anton Diabelli: Grand trio, op. 62

Adagio-Allegro moderato

Menuetto. Moderato

Rondo. Allegretto

Marcia. Allegro maestoso

Frano Parać: Guitar trio

Goran Listeš: Otok sjete, op. 13

Manuel de Falla:  The Miller's dance (from the balet “The Three-Cornered Hat”)

 The Neighbors dance (from the balet “The Three-Cornered Hat”)

 Spanish dance (from opera“La vida breve”)

 

Small Hall POU Samobor, 5 pm
Concert Tea party MADE IN JAPAN

Keiko Abe: Memories of the Seashore for marimba ensemble, attendees; Minoru Miki: Marimba Spiritual, Music schools presentation: M.Š. Pavao Markovac through three generations: Božidar Rebić, Tomi Spasevski, Kaja Farszky, Fran Krsto Šercar

 

Great Hall POU Samobor, 6 pm
Attendees concert  IBMW 2014.

 

Sunday, October 12th 2014

Prica Gallery, 5 pm

11th International Competition of Young Musicians ''Ferdo Livadić'' – 1st evening

Duo Furioso: Nikolina Furić, accordion i Mirko Jevtović, accordion
Program: J.S.Bach, B.rezić, R.Gehlhaar, J.Ganzer, V.Zolotaryov

Aljaž Razdevšek, saxophone

Program: D.Milhaud, F.Decruck, G.Tudor, P.Swerts

Petar Klasan, piano

Program: D.Kmpf, F.Schubert, C.Debussy, F.Chopin

Hiwote Tadesse, viola

Program: A.Kljaić, R.Clarke, G.Bizet

 

Monday, October 13th 2014

Prica Gallery, 5 pm

11th International Competition of Young Musicians ''Ferdo Livadić''– 2nd evening

Karlo Ivančić, piano

Program: J.Haydn, F.Listz, D.Kempf, S.Rahmanjinov

Ganna Lysenko, viola

Sanda Vidaković, flute

Program: B.Bjelinski, F.Schubert, J.Francaix

Leon Košavić, solo singing

Program: F. Mendelssohn-Bartholdy, F. Schubert, V. Bellini, M. Ravel, Y. Feldman, G. Donizetti, B. Papandopulo, W. A. Mozart

 

Tuesday, October 14th 2014

Francisian church, 8 pm

Winner announcement of the 11th International Competition of Young Musicians ''Ferdo Livadić''

Aljoša Jurinić,  Award Winner of the 10th Competition ''Ferdo Livadić'' 2013

Program:

D. Detoni: Premiere

F. Chopin: Sonata no. 3 in B minor, op. 58

F. Chopin: Barcarolle in F-sharp major, op. 60

                Balada no. 3 in A-flat major, op. 47

 

 




Wednesday, October 15th 2014

Franciscan Church, 8 pm

MARTINA ZADRO, soprano
LANA BRADIĆ, piano

Program:

C. Debussy: Ariettes oubliees, a song cycle based on poems by Paula Verlainea:

C'est l'extase langoureuse

Il pleure dans mon cœur comme il pleut sur la ville

L'ombre des arbres dans la rivière embrumée

Chevaux de bois

Green

Spleen

 H. Wolf: Italian Serenade, selected tracks:

Auch kleine Dinge

Wer rief dich denn?

Du denkst, mit einem Fädchen

Mein Liebster ist so klein

Wir haben Beide lange Zeit geschwiegen

 Mein Liebster singt am Haus

Man sagt mit, deine Mutter woll' es nicht

Du sagst mir, dass ich keine Fürstin sei

Wie soll ich fröhlich sein

Wenn Du, mein Liebster, steigst zum Himmel auf

O wär' dein Haus

Schweig' einmal still

Verschling' der Abgrund

Ich hab' in Penna

 L. Lebič: Four Songs by Kosovel:

V somrak zvoni

Tih večer

Opolnoči

Skica na koncertu

 F. P. Tosti: Mattinata

Ridonami la calma

 

 

Thursday, October 16th 2014

Franciscan church, 8 pm

Samobor Strings & students and professors of 'Ferdo Livadić' Samobor Music school

Arcangelo Corelli: Sarabande, Giga i Badinerie  

Antonio Vivaldi: Qui sedes ad dexteram patris from Gloria, RV 589   

                             Vaga perla from La Senna festeggiante, RV 693

                             Anthea Barać, mezzo-soprano

Johann Sebastian Bach: Harpsichord concerto no. 5 in F minor, BWV 1056  

                                       without the tempo (Allegro)

                                       Largo

                                       Presto

                                       Sven Brajković, piano

Augustin Barrios Mangore (guitar and strings arrangement: Jose Bragato): Confesion  

Federico Moreno Torroba: Sonatina, 1.st. Allegretto  

                                                Marta Faullend Heferer, guitar

Bruno Bjelinski: Concerto for clarinet and strings

                             1.st. Allegro vivace 

                             4.st. Allegro molto

                             Filip Mikuša, clarinet

Felix Mendelssohn-Bartholdy: String Symphony no. 2 in D major, MWV N 2  

Allegro

Andante

Allegro vivace

 

Friday, October 17th 2014

Franciscan church, 8 pm

Choir of Croatian Radiotelevision
Tonči Bilić, conductor

Program:

S. Rahmanjinov: All-night Vigil